
Dr. Filip Eftimov
Filip Eftimov is neuromusculair neuroloog in het Amsterdam UMC. Hier behandelt hij mensen met een spierziekte. Daarnaast doet hij onderzoek naar de spierziekte CIDP.

Voor de spierziekte CIDP zijn behandelingen beschikbaar, maar deze zijn niet altijd effectief en er is onzekerheid over de beste behandelaanpak en -duur. In dit onderzoek wordt gekeken of een indeling op basis van het afweersysteem van een patiënt, kan helpen om de juiste behandeling te kiezen.
CIDP (chronische inflammatoire demyeliniserende polyneuropathie) is een spierziekte waarbij de zenuwen ontstoken raken door een fout in het eigen afweersysteem. Dit leidt tot geleidelijke verlamming van de spieren. CIDP kan worden behandeld, maar deze behandelingen slaan niet bij alle patiënten aan. Daarbij is het vaak onduidelijk met welke behandeling het beste gestart kan worden en hoe lang een behandeling gegeven moet worden. Tegenwoordig is het met nieuwe laboratoriumtechnieken mogelijk om het afweersysteem van een patiënt zeer gedetailleerd in kaart te brengen. Deze informatie kan vervolgens gebruikt worden om subtypes van patiënten te identificeren.
In dit onderzoek worden mensen met CIDP ingedeeld in subtypes op basis van specifieke kenmerken van hun afweersysteem. Vervolgens wordt onderzocht of deze gebruikt kunnen worden om de juiste behandeling te bepalen voor individuele patiënten en ziekteactiviteit te meten. Hiervoor verzamelen de onderzoekers klinische gegevens en bloed van CIDP-patiënten die nog niet behandeld zijn en van CIDP-patiënten die binnenkort met het medicijn Rituximab worden behandeld. De onderzoekers verwachten met deze nieuwe indeling makkelijker en sneller de juiste behandeling te kiezen, waardoor onnodige schade voorkomen kan worden.
In het eerste jaar is er bloed afgenomen bij meer dan 30 patiënten. Daarnaast is er hard gewerkt aan de optimale laboratoriumtechnieken zodat de analyse straks in een keer goed kan verlopen. Er worden onder andere zogeheten ‘proefruns’ gedaan op bloedafnamen, bijvoorbeeld van gezonde mensen of andere ziekten, en protocollen opgesteld hoe deze laboratoriumtechnieken gestandaardiseerd worden uitgevoerd.
De onderzoekers verwachten eind 2026 het bloed van onbehandelde patiënten te onderzoeken om de mechanismen die tot CIDP leiden beter te begrijpen. In 2027 willen ze aanvullende analyses doen in patiënten die met rituximab worden behandeld, waarbij er wordt gekeken of van tevoren voorspeld kan worden wie op de behandeling zal reageren en wie niet.
Dr. Filip Eftimov & dr. Juan J. Garcia Vallego
Amsterdam UMC
€ 279.777,60

Filip Eftimov is neuromusculair neuroloog in het Amsterdam UMC. Hier behandelt hij mensen met een spierziekte. Daarnaast doet hij onderzoek naar de spierziekte CIDP.